Mediacja karna nazywana także mediacją ofiara - sprawca pełni nieco inną rolę niż mediacja cywilna. Ma ona bowiem służyć nie tyle rozwiązaniu konfliktu pomiędzy stronami, co naprawieniu wyrządzonych poszkodowanemu przez sprawcę szkód materialnych i moralnych. Mediator stwarza takie warunki, aby pokrzywdzony, w poczuciu bezpieczeństwa i poszanowania własnej godności mógł wyrazić swoje obawy, uczucia, emocje, a także oczekiwania i potrzeby. Ofiara ma szansę poznać pobudki jakimi kierował się sprawca. Przestępcy, zaś pozwala na przyjęcie odpowiedzialności za skutki swego czynu, a także wyjaśnienie jego motywów. Daje szansę na przeproszenie ofiary i naprawienie popełnionego błędu, poprzez podjęcie działań mających na celu zadośćuczynienie wyrządzonej krzywdzie i naprawienie doznanej szkody.
W wyniku mediacji możliwe jest pogodzenia się sprawcy z ofiarą, które daje szanse na nawiązanie pozytywnej relacji na przyszłość.
Pozytywny wynik mediacji powinien wpłynąć na decyzję, jaką w sprawie podejmie organ procesowy, ale nigdy nie przesądza o tym, jakie rozwiązanie w orzeczeniu przyjmie sąd. W niektórych przypadkach może jednak wpłynąć na decyzję o umorzeniu postępowania lub złagodzeniu kary. Postanowienia stron zawarte w ugodzie mogą zostać powtórzone przez sąd w orzeczeniu.
W żadnym przypadku uczestnictwo w mediacji nie może zostać wykorzystane przez organ prowa¬dzący postępowanie karne, jako dowód przyznania się do winy.
Mediacja karna regulowana jest przez przepisy prawa karnego.