oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ O Stowarzyszeniu WCM ˇ Kontakt ˇ Czerwiec 15 2021 10:02:31
Nawigacja
Strona Główna
O Stowarzyszeniu WCM
OPP - sprawozdania z 1%
Kontakt

Mediacja
Czym jest mediacja
Zasady mediacji
Mediacja cywilna
Mediacja rodzinna
Mediacja sąsiedzka
Mediacja gospodarcza
Mediacja karna
Dziecko w sytuacji rozwodu

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Mediacja karna
MEDIACJA KARNA

Mediacja karna nazywana także mediacją ofiara - sprawca pełni nieco inną rolę niż mediacja cywilna. Ma ona bowiem służyć nie tyle rozwiązaniu konfliktu pomiędzy stronami, co naprawieniu wyrządzonych poszkodowanemu przez sprawcę szkód materialnych i moralnych. Mediator stwarza takie warunki, aby pokrzywdzony, w poczuciu bezpieczeństwa i poszanowania własnej godności mógł wyrazić swoje obawy, uczucia, emocje, a także oczekiwania i potrzeby. Ofiara ma szansę poznać pobudki jakimi kierował się sprawca. Przestępcy, zaś pozwala na przyjęcie odpowiedzialności za skutki swego czynu, a także wyjaśnienie jego motywów. Daje szansę na przeproszenie ofiary i naprawienie popełnionego błędu, poprzez podjęcie działań mających na celu zadośćuczynienie wyrządzonej krzywdzie i naprawienie doznanej szkody.

W wyniku mediacji możliwe jest pogodzenia się sprawcy z ofiarą, które daje szanse na nawiązanie pozytywnej relacji na przyszłość.

Pozytywny wynik mediacji powinien wpłynąć na decyzję, jaką w sprawie podejmie organ procesowy, ale nigdy nie przesądza o tym, jakie rozwiązanie w orzeczeniu przyjmie sąd. W niektórych przypadkach może jednak wpłynąć na decyzję o umorzeniu postępowania lub złagodzeniu kary. Postanowienia stron zawarte w ugodzie mogą zostać powtórzone przez sąd w orzeczeniu.

W żadnym przypadku uczestnictwo w mediacji nie może zostać wykorzystane przez organ prowa¬dzący postępowanie karne, jako dowód przyznania się do winy.

Mediacja karna regulowana jest przez przepisy prawa karnego.


right border
unten links unten rechts


108566 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie